11 Mart 2009 Çarşamba

ÇEK BİR KIYAK; FAİLİ MEÇHUL OLSUN...


Haberiniz vardır belki, yaklaşık 2 haftadır Tunç Kılınç’ın Fikir Atölyesi’nden duyurduğu Faili Meçhul Kıyak (FMK) hareketi özellikle blog okur ve yazarları arasında yayılıyor. Hareketten bihaber olanlar, proje hakkında fikir almak için öncelikle buraya, sonrasında da projenin ilk 10 günlük gelişimini görmek için buraya bir baksınlar. Fikri ilk okuduğumda, bana kendisinin de bahsettiği ve İstanbul ayağı Couchsurfing üyeleri tarafından gerçekleştirilen “Free Hugs - Bedava Sarılma” projesini anımsattı. Ama çok daha bireysel, anonim ve viral özelliği kuvvetli olması sebebiyle FMK, benzerlerinden farklı. Başlangıçta muhtemelen bir deneme oyunu olarak başlatıldı FMK ve fakat bence geliştirilmeye, internet ahalisinden sıyrılmaya ve Türkiye’nin sosyal yardımlaşma projesi olmaya aday. “İyilik yapmak, kendi bencil duygularını tatmin etmektir” düşüncesini bir kenara bırakırsak, açıkçası yapılan iyiliğin anonim olması (ki bence makbul olanı bu) ve tekrarlıyorum hızlı yayılma potansiyelinin çok yüksek olması bana da FMK müridi olma hevesi getirdi. Bu sebepten mütevellit, ben de, coğrafi koşullardan dolayı, FMK kartlarının İngilizce ve Almanca kopyalarıyla burada birkaç deneme yapacağım ve sonuçlarını da sizlerle paylaşacağım. Denemelerden aldığım hazla da burada yaymaya çalışacağım. Görelim bakalım, neler tecrübe edeceğiz .
Yukarıdaki pasaj başka bir siteden alıntıdır. Demek istediklerimi en net biçimde anlatmış olmasından dolayı alıntı yaptım. Metnin aslı www.fikrimkaraborsada.com 'da.
Bende yarın başlayacağım bu harekete. Sizleri de beklerim. İnsan düşündükçe neler gelmiyorki aklına.
Siteye yazılanlardan aklımda kalan bikaç örnek vereyim. Mesela birisi bakkala gidip veresiye defterinden hiç tanımadığı biririn borcunu sildirmiş. ve bakkala bu kartı (yukarıdaki kartviziti çoğaltıp yanınızda taşımanız tavsiye edilir) borcu kapatılan kişiye vermesini kimliğini söylememesini söylemiş. Bence süper bişey. Bankalarda fazladan sıra numarası alıp yaşlı veya çocuklu kişilerin alabilmesini sağlamak. Tabii kartı iliştireceksiniz. Vapurda mizah dergisi veya kitap bırakmak. İskele turnikelerinde jeton bırakmak. Sinema bileti bırakmak. Örnekler çoğaltılabilir. Aç bir insana lokantacıyla anlaşıp ödemeyi yapıp çorba veya yemek ısmarlamak. vb.
Haydi hepimize kolay gelsin....

4 yorum:

birdilimdus dedi ki...

Bence de süperr!!! Keşke herkes yapabilse :)))

Sevgiler,
Evren

OZAY dedi ki...

Bence super olur !!Herkesı bu na katılmaya davet edıyorum.Sevgıler..

Onur Özdemir dedi ki...

Sitemi referans olarak gösterdiginiz icin oncelikle cok tesekkür ederim. Umarim hep beraber hareketi daha fazla yayma olanagi bulabiliriz.

Saygilarimla,

Onur

Cenk dedi ki...

Merhaba,
Sizden sitenize yerleştirdiğiniz yemekosfer arama kutusu ile ilgili bir ricam olacak.
Fark ettiniz mi bilmiyorum ama son bir haftadır Cafe Fernando kapalıydı. Sitenin alt yapısında birtakım arızalar meydana geldi.
Bu arızanın sorumlusunun da Yemekosfer arama kutuları olduğunu yeni keşfetmiş bulunuyorum.
Sitenize yerleştirdiğiniz kodlarda ufak bir değişiklik yaptım.
Cafe Fernando'nun bundan sonra sorunsuz işleyebilmesi için eski kodların mümkün olan en kısa zamanda yenileriyle değiştirilmesi gerekiyor.
Yeni kodlara şu sayfadan ulaşabilirsiniz: http://cafefernando.com/yemekosfer/ekle.php
Vaktinizi aldığım için lütfen kusura bakmayın ama acil olarak uğrayıp sitenizdeki kodları yenilemeniz Cafe Fernando'nun sağlam işleyebilmesi için şart.
Şimdiden teşekkür ederim,
Cenk