30 Ekim 2007 Salı

ZEYTİN SALAMURASI VE TUZLAMASI

Bir Egeli olarak zeytin yağı ve zeytinli herşeye bayılırım. Yemeklerimde de hemen her zaman zeytin yağı kullanmaya özen gösteririm. Neredeyse zeytini her gün çerez gibi yiyebilirim. Faydalarını saymaya gerek yok. Artık herkes biliyor nasıl olsa. Ben geçtiğimiz haftasonu Cumhuriyet bayramı tatilinden de yararlanarak gittiğimiz Ayvalık'tan kendi bahçelerimizden topladığımız zeytinlerle nasıl sofralık zeytin hazırlanır onu anlatmak istedim.
Fotoğraftaki yeşil tabakta olanlar iyice olgunlaşmış zeytinler yıkanıp suyu süzüldükten ve bir gece kuruduktan sonra kırılmadan ve çizilmeden direkt olarak bol tuzla tuzlanıp pet şişeye veya cam kavanoza susuz bir şekilde konur. 1- 1,5 ayda yenilecek kıvama gelir. yemek için çıkardığınızda tuzunu yıkayıp zeytin yağıyla ve isteğe göre çeşitli baharatlarla tatlandırarak tüketebilirsiniz.
Kırmızı tabaktaki yaşilli morlu alacalı olan zeytinler ise yarı yarıya olgunlaşmış olan zeytinlerdir. Bunları iyice yıkayıp taşla kırarak pet şişelere veya yine cam kavanoza tuzsuz şekilde üstünü geçecek kadar su koyarak saklamalı ve sabah akşam suyunu değiştirmelisiniz. Bu uygulamayı 1 hafta 10 gün devam ettirerek yenilecek tada ulaşan zeytinleri artık zeytin yağı tuz limon suyu ve çeşitli baharatlarla tüketebilirsiniz.
Aslında bizim topladıklarımız yemeklik değil yağlık zeytilerdir. Sizler çarşı pazardan yemeklik olarak satılan zeytinlerle bu uygulamayı yaparsanız daha farklı lezzetler yakalayabilirsiniz.
Afiyet Olsun.

Hiç yorum yok: